Kutsu Pelkosenniemen kyläläisille suunnattuihin kyläturvallisuusiltoihin, tervetuloa mukaan kaikki kyläläiset! Varautuminen vaatii kaikkien kyläläisten resursseja ja osaamista. Tule tekemään kyläalueen yhteistä turvallisuussuunnitelmaa, joka ohjaa varautumista eri häiriö- ja kriisitilanteisiin.
Häiriö- ja kriisitilanteet vaativat kaikkien kyläläisten ja kylätoimijoiden (metsästysseurat, vesiosuuskunnat jne.) tietoja, osaamista ja resursseja. Tilaisuuksissa suunnitellaan Pelkosenniemen kylien varautumista erilaisiin häiriö- ja kriisitilanteisiin, joissa kyläläisten omalla toiminnalla on merkittävä rooli. Työpajoissa keskitytään kylien omiin vahvuuksiin ja erityispiirteisiin sekä mietitään mahdollisia kehityskohteita. Jokaiselle kylälle on suunnattu oma tilaisuutensa kylän vaiheesta riippuen. Tilaisuuteen toivotaan runsasta osanottoa!
Tilaisuudet ovat iltatilaisuuksia 17:30- 20:00. Tilaisuuksissa on kahvitarjoilu, pyydämme ilmoittautumaan ennakkoon sähköpostitse wilma.jokinen@pohjoisinlappi.fi tai tekstiviestillä 040 7080452. Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä minkä kylän tilaisuuteen osallistut, sekä mahdolliset erityishuomiot tarjoilun suhteen.
30.9. Pelkosenniemen kk, Arvospuoli, Saunavaara, Kiemunkivaara, Vasaniemi ja Perälä
Vaihe 1: Kyläturvallisuussuunnitelma, Pelkosenniemen koulu, Koulutie 9
1.10. Pyhäjärvi, Suvanto ja Saukkoaapa
Vaihe 1: Kyläturvallisuussuunnitelma, Pelkosenniemen koulu, Koulutie 9
9.10. Kairala, Luiro, Aapajärvi ja Härkäjoki
Vaihe 2: Kyläturvallisuussuunnitelman sovittaminen Pelkosenniemen kunnan Varautumissuunnitelmaan, Kairalan Kajastus
Tilaisuudet järjestävät Pelkosenniemen kunta ja Leader Pohjoisin Lappi ry:n Kyläväärtit-hanke yhteistyössä.