1. Etusivu
  2. >
  3. Kuntainfo
  4. >
  5. Henkilökunta ja yhteystiedot

Henkilökunta ja yhteystiedot


Kunnanvirasto

Pelkosenniemen kunta
Sodankyläntie 1 A
98500 Pelkosenniemi
kirjaamo@pelkosenniemi.fi
muut sähköpostiosoitteet: etunimi.sukunimi@pelkosenniemi.fi
Puh. katso alta yhteystiedot (ei puhelinvaihdetta, vaan jokaisella oma numero)

Kunnanviraston aukioloajat

Avoinna ma – to klo 10.00 – 15.00 ja pe klo 10.00 – 14.00

Sosiaalitoimisto päivystää arkisin klo 8-9 numerossa 040 532 0474.
Sivistystoimi palvelee osoitteessa Sodankyläntie 2
Tekninen toimisto palvelee osoitteessa Kemijärventie 6


Hallinto- ja talouspalvelut

kunnanjohtaja
Vauhkonen Päivi
040 157 7045
paivi.vauhkonen@pelkosenniemi.fi

hallintosihteeri
Paavilainen Paula (työvapaalla 14.7.2021 alkaen)
040 725 2991
paula.paavilainen@pelkosenniemi.fi

hallintosihteeri, sij. / projektipäällikkö
Lehtinen Lauri
040 725 2991
lauri.lehtinen@pelkosenniemi.fi

palvelusihteeri
Seluska Eila
040 507 6286
eila.seluska@pelkosenniemi.fi

kirjanpitäjä
Harju Eeva
040 723 7794
eeva.harju@pelkosenniemi.fi

toimistosihteeri
040 667 5017

it-tuki
Sirviö Terho
040 867 3475
terho.sirvio@pelkosenniemi.fi


Sivistyspalvelut

hallinto- ja sivistysjohtaja
Alatalo Paula
0400 222 191
paula.alatalo@pelkosenniemi.fi

kanslisti
Rae Anna-Liisa
040 761 8117
anna-liisa.rae@pelkosenniemi.fi

päiväkodin johtaja / hallinto- ja sivistysjohtaja
Alatalo Paula
0400 222 191
paula.alatalo@pelkosenniemi.fi

esi- ja varhaiskasvatuksen opettaja
Mattanen Laura
040 754 7315
laura.mattanen@pelkosenniemi.fi

rehtori
Pahkala Anne
040 568 7630
anne.pahkala@anita-lindqvist

koulukuraattori
Vartioniemi-Iso-Heiko Riitta
040 539 6798
riitta.vartioniemi-iso-heiko@kemijarvi.fi

erityisopettaja
Toimela Meri
040 352 3619

opettaja
Järviaho Johanna
johanna.jarviaho@pelkosenniemi.fi

kouluavustaja
Bonden Reija
reija.bonden@pelkosenniemi.fi

etsivä nuorisotyöntekijä / nuorisotyöntekijä
Luoto Senni
040 514 2264
senni.luoto@pelkosenniemi.fi

hanke- ja hankintakoordinaattori
Sydänlammi Vilma
040 483 9818
vilma.sydanlammi@pelkosenniemi.fi



Sosiaalipalvelut

sosiaalijohtaja
Kostamo Riitta
040 532 0474
riitta.kostamo@pelkosenniemi.fi

sosiaalityöntekijä
Pöyliö Kirsti
040 745 9980
kirsti.poylio@pelkosenniemi.fi

sosiaalipalvelusihteeri (projektityö 13.12.2021 alkaen)
Poikajärvi Päivi
040 578 0590
paivi.poikajarvi@pelkosenniemi.fi

palvelukodin johtaja
Lindqvist Anita
0400 406 481
anita.lindqvist@pelkosenniemi.fi

työpajaohjaaja
Aho Joni
040 8378 225

viriketyöntekijä
Kiljunen Eija
040 679 4860
eija.kiljunen@pelkosenniemi.fi

kotipalvelu
Länsimäki Krista
040 746 3159
krista.lansimaki@pelkosenniemi.fi

kotipalvelu
Ruha Mari
040 746 3159
mari.ruha@pelkosenniemi.fi

kotipalvelu
Tolppanen Helena
040 746 3159
helena.tolppanen@pelkosenniemi.fi

Toimintapiste
Uuniemi Paula
040 861 1058
paula.uuniemi@pelkosenniemi.fi

Kirpputori Syke
040 359 2946


Tekniset palvelut

tekninen johtaja
Leinonen Panu
040 487 2445
panu.leinonen@pelkosenniemi.fi

kanslisti
Karppinen Kari
040 542 4085
kari.karppinen@pelkosenniemi.fi

rakennustarkastaja
Kotavuopio Keijo
040 198 0998
keijo.kotavuopio@pelkosenniemi.fi

ravitsemispäällikkö
Hannuniemi Seija
0400 222 193
seija.hannuniemi@pelkosenniemi.fi

kiinteistönhoitaja
Korhonen Jussi
040 487 2449

kiinteistönhoitaja
Matomaa Markku
040 132 6505

laitoshuoltaja
Jaho Liisa
040 654 2624
liisa.jaho@pelkosenniemi.fi


Elinkeinopalvelut

elinkeinokoordinaattori
Tenhunen Mika
040 195 0488
mika.tenhunen@pelkosenniemi.fi

maaseutuasiamies
Heikkilä Markku
0400 128 986
markku.heikkila@pelkosenniemi.fi


Yhteydenottolomake