Kunnanvaltuusto


Kunnanvaltuusto käyttää ylintä päätösvaltaa kunnan hallinnossa. Valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta.

Kunnanvaltuusto valitaan kuntavaaleilla joka neljäs vuosi. Nykyinen toimikausi on vuosille 2021 – 2025. Kunnanvaltuustossa on kolmetoista (13) valtuutettua. Varavaltuutettujen lukumäärästä säädetään Kuntalain 17 §:ssä.

Kunnanvaltuuston kokoukset ovat julkisia, jollei kokouksessa käsitellä asiaa tai asiakirjaa, joka on lailla säädetty salassa pidettäväksi. Kunnanvaltuuston kokoukset pidetään pääsääntöisesti valtuustosalissa.

Lisätietoja kunnanvaltuuston kokouksesta löydät hallintosäännöstä.

Esityslista julkaistaan neljä päivää ennen kokousta. Asialista julkaistaan myös kunnanviraston ilmoitustaululla, K-Market Pelkosenniemellä ja SEO:lla sekä kunnan kotisivujen ilmoitustaululla sekä Koti-Lappi –lehdessä.

Pöytäkirja julkaistaan pöytäkirjan tarkastamisen jälkeen, viimeistään viikon kuluttua kokouksesta. Se on samaan aikaan nähtävillä myös kunnanvirastolla, Sodankyläntie 1 A.


Kunnanvaltuuston jäsenet 2021 – 2025

Arvola Pekka (PELKOSENNIEMEN KYLÄT)
pekka.arvola@pelkosenniemi.fi

Honkanen Heikki (KESK)
heikki.honkanen@pelkosenniemi.fi
050 331 9868

Helistenkangas Mikael (PELKOSENNIEMEN KYLÄT)
mikael.helistenkangas@pelkosenniemi.fi

Jaakkola Jani (PELKOSENNIEMEN KYLÄT) pj
jani.jaakkola@pelkosenniemi.fi
0400 223 142

Kankaanranta Markku (PYHÄ-PELKOSENNIEMI)
markku.kankaanranta@pelkosenniemi.fi
040 687 2604

Lakela Miska (PELKOSENNIEMEN KYLÄT)
miska.lakela@pelkosenniemi.fi
040 448 5139

Luoma-aho Anna-Kaisa (YHTEINEN PELKOSENNIEMI)
anna-kaisa.luoma-aho@pelkosenniemi.fi

Luoma-aho Tero (KESK)
tero.luoma-aho@pelkosenniemi.fi
040 522 8645

Nenonen Kati (PYHÄ-PELKOSENNIEMI) I vpj
kati.nenonen@pelkosenniemi.fi
0400 735 858

Nyman Pekka (VIHR)
pekka.nyman@pelkosenniemi.fi
040 506 7641

Sirviö Christian (VIHR)
christian.sirvio@pelkosenniemi.fi

Taipola Piia (PS)
piia.taipola@pelkosenniemi.fi
044 980 0099

Viitamäki Jouko (PYHÄ-PELKOSENNIEMI)
jouko.viitamaki@pelkosenniemi.fi
050 376 6410


Varavaltuutetut

Perussuomalaiset:
1. Hildén Antero

2. Ahola Tuomo

Vihreä Liitto:

Suomen Keskusta:
1. Kallio Markku
markku.kallio@pelkosenniemi.fi
040 027 7533

2. Kallio Tarja

Yhteinen Pelkosenniemi:
1. Karnaattu Heidi

2. Kröger Artturi

Pelkosenniemen kylät:

Pyhä-Pelkosenniemi: