Kunnanhallitus

Kunnanhallitus vastaa Kuntalain mukaan kunnan hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä valtuuston päätösten valmistelusta, täytäntöönpanosta ja laillisuuden valvonnasta. Kunnanhallitus valvoo kunnan etua ja jollei toisin määrätä, edustaa kuntaa ja käyttää sen puhevaltaa. Kunnanhallitus vastaa lisäksi elinkeinotoimen edistämisestä, työllisyyden hoidosta ja yleisestä edunvalvonnasta.

Kunnanhallituksessa on viisi (5) jäsentä, joista valtuusto valitsee kunnanhallituksen puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kolmen viikon välein tiistaisin klo 17.

Esityslistat ja pöytäkirjat julkaistaan osoitteessa: http://paatokset.pelkosenniemi.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames .

Esityslista julkaistaan neljä päivää ennen kokousta ja pöytäkirja tarkastuksen jälkeen viimeistään viikon kuluttua kokouksesta. Tarkastettu pöytäkirja on nähtävillä myös kunnanvirastolla, Sodankyläntie 1 A, virka-aikana viikon kuluttua kokouksesta.

Kunnanhallituksen jäsenet 2019 – 2021

Isojärvi Ahti (KESK)
ahti.isojarvi@pelkosenniemi.fi
040 027 1839

Kostamo Annika (YLSit) pj
annika.kostamo@pelkosenniemi.fi
040 938 3515

Pyykönen Pentti (YLSit) vpj
pentti.pyykonen@pelkosenniemi.fi
040 080 1563

Oikarinen Antti (VAS)
antti.oikarinen@pelkosenniemi.fi
050 543 6191

Suopanki Elina (PELKOSENNIEMEN KYLÄT)
elina.supanki@pelkosenniemi.fi
040 536 6437

Varajäsenet 2019 – 2021

Jaksola Jarno (KESK)
016 882 821, 044 354 9622

Aho Joni (YLsit)
joni.aho@pelkosenniemi.fi

Kiemunki Sari-Anne (YLsit)
sari-anne.kiemunki@pelkosenniemi.fi
040 594 4658044 022 0394

Oikarinen Hannu
hannu.oikarinen@pelkosenniemi.fi
040 570 2494

Kulpakko Aino (KESK)
aino.kulpakko@pelkosenniemi.fi
040 517 1403